نانو کامپوزیت

کامپوزیت از ترکیب و اختلاط چند ماده حاصل می شود. کامپوزیتها موادی هستند که جامد و مصنوعی باشند و از دو یا چند جزء (یا فاز) که از نظر شیمیایی یا فیزیکی کاملا متفاوتند تشکیل شده باشند. این اجزاء به صورت منظم یا پراکنده کنار هم قرارگرفته اند و لایه مشترکی بین آنها وجود دارد. این زمینه ها نقش چسباندن اجزاء به یکدیگر و محافظت اجزاء را در برابر عوامل مکانیکی و جوی همچون رطوبت بر عهده دارند. فلزات، سرامیک ها و پلیمرها به ویژه پلاستیک ها از جمله پرمصرف ترین مصالح موجودند. تقویت کننده های ذره ای، لیفی و صفحه ای برای ایجاد استحکام به طور معمول استفاده می شوند.

اما نانوکامپوزیت عبارت است از کامپوزیتی که حداقل یکی از اجزای تشکیل دهنده آن در ابعادی بین ? تا ??? نانومتر باشد.

در مواد نانوکامپوزیت، به جزء پخش شونده که به صورت الیاف، صفحات، مسطح ریز، ذرات و یا حتی حفره ها،ترک ها و غیره در ابعاد نانومتری باشند، فاز دوم اطلاق می شود و همینطور به جزء پیوسته در نانوکامپوزیتها که مـیتـوانـد در ابـعـاد نـانـومتری و یا بالاتر باشد فاز زمینه می گویند. در دسته ای از مواد نانوکامپوزیت، فاز دوم،موادی با دمای ذوب بالا مانند سرامیک ها و یا فلزات بوده، فاز زمینه ماده ای با دمای ذوب پایین مانند
پلیمر و سرامیک و فلز با دمای ذوب پایین است. اما در دسته دیگر، فاز زمینه ماده ای سرامیکی یا فلزی با دمای ذوب بالا و فاز دوم ماده ای پلیمری یا سرامیکی و یا فلزی با دمای ذوب پایین تر است. نانوکامپوزیت ها خواص فیزیکی و مکانیکی از قبیل استحکام، سختی، چقرمگی و مقاومت حرارتی بالایی در محدوده وسیعی از دما دارند.

 

انواع نانوکامپوزیت ها عبارتند از:

مواد نانوکامپوزیت سرامیک و فلز – مواد نانوکامپوزیت پلیمر و سرامیک یا فلز – مواد نانوکامپوزیت سرامیک-سرامیک- نانوکامپوزیتهای پلیمری – نانوکامپوزیتهای زمینه فلزی – نانوکامپوزیتهای فیلم نازک -نانوکامپوزیتهای برپایه نانولوله کربنی

A Nanocomposite Structure = A+Nanoparticles
ساختار نانوکامپوزیت = حداقل دو جزء شامل حداقل یک ماده نانوساختار مثل یک نانوذره


 

کاربردهای تجاری زیادی از نانوکامپوزیتها وجود دارد. برای مثال در خودرو توانسته اند?? درصد صرفه جویی در وزن و به تبع در سوخت داشته باشند. فیلمهای بسته بندی نایلونی حائل عبور هوا شده و تاثیر خوبی در ماندگاری مواد دارد. بطری های نگهداری مواد نوشیدنی با نانوکامپوزیت های رس از خروج دی اکسید کربن از بطری جلوگیری می کنند. در لوله های پلیمری، راکت های تنیس،توپ تنیس، لاستیک، در پوشش های کابل و سیم به عنوان عایق، در حسگرهای محیطی و ضدحریق کردن پلاستیک ها از نانوکامپوزیتها استفاده شده است.

 

طبقه بندی: فناوری نوین، 

تاریخ : چهارشنبه 16 شهریور 1390 | 02:28 ب.ظ | نویسنده : مهندس کیوان مصطفی پوریان | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • وب آ ب ث
  • وب جدی
  • وب آراد
  • وب اسپید شاپ
  • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات